English
FATS  JAZZ  BAND  NEWS
08.12.2023

Golden Age Festival 2014

1. ročník (27.8.2014) - V-klub

Výnimočná hudobná udalosť sezóny!
Jedinečný koncert troch absolútne štýlových hudobných zoskupení, aký sa v našich zemepisných šírkach ešte neuskutočnil.
Tri kapely hrajúce pôvodný ragtime, hot-jazz a swing z obdobia 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Hudobníci hrajúci na originálnych hudobných nástrojoch, šarmantní speváci, skladby v pôvodných aranžmánoch a k tomu veľa pozitívnej energie z hudby až spoza ‘veľkej mláky‘ Vám prinesú v stredu 27. augusta do V-klubu v Bratislave
Michael Arenella & His Dreamland Orchestra (USA)
Fats Jazz Band (SK)
Saxophone Syncopators (CZ/SK)
Obdobie medzi dvomi svetovými vojnami je v Amerike označované ako „GOLDEN AGE“, čiže „ZLATÁ ÉRA“, pretože sa vyznačovalo obrovským rozvojom vedy a techniky, novými vynálezmi, ale najmä rozmachom filmového a zábavného priemyslu. Napriek krachu na burze v roku 1929, veľkému percentu nezamestnaných, ťažkým životným podmienkam a neustálemu prílivu prisťahovalcov z Európy prichádzajúcich za vidinou lepšieho zajtrajška, sa Amerika vedela radovať. Vďaka miešaniu kultúr vznikla nová hudba - jazz, prostredníctvom ktorého chceli ľudia zabudnúť na svoje starosti. Preto je v tejto hudbe akosi zakódovaný pocit eufórie, šťastia a ľahkosti bytia. 27. augusta Vás tri vynikajúce kapely na chvíľu prenesú do legendárneho Cottton Clubu v Harleme, kde každý večer hrá iný jazzový orchester vo svetle reflektorov.
Spoluorganizátor: Národné osvetové centrum
Tento koncert je realizovaný s finančnou podporou Americkej ambasády na Slovensku a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v rámci projektu Prešporské swingové večery.
(aby nedošlo k omylu, vopred upozorňujeme, že večer je z dôvodu malej kapacity sály tento krát určený primárne ako koncertný a nie tanečný)
Predstavenie kapiel:
MICHAEL ARENELLA & HIS DREAMLAND ORCHESTRA je prvotriedny tanečný band ktorý oživuje tradíciu hot-jazzu 20-tych a ranných 30-tych rokov minulého storočia. Michael Arenella je charizmatický trumpetista a spevák, ktorého citlivý barytón robí aj z najsarkastickejšej piesne lahodnú skladbu.
Dreamland Orchestra je autentický - nástroje, oblečenie a celkový prejav je v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú. Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Arenella prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnosťou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala originálnej hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a tú Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Dreamland Orchestra.
Ich základňou je mesto New York, ktoré bolo spolu s Londýnom blaženými centrami dekadencie. Toto všetko im dovoľuje zachytiť podstatu toho, o čom hudba týchto čias bola: zábavu, romantiku, modernosť a nových možností.
FATS JAZZ BAND je jediný orchester svojho druhu na Slovensku jednak svojim nástrojovým obsadením a jednak svojim úzko špecifikovaným repertoárom - orchester sa venuje výlučne autentickej a štýlovo čistej interpretácii originálnych nahrávok amerických a slovenských jazzových orchestrov v rozmedzí rokov 1925-1947 v identickom nástrojovom zložení.
Swingové zoskupenie FATS JAZZ BAND založil klavírny virtuóz Ladislav Fančovič, a jeho členmi sú špičkoví slovenskí hudobníci a speváci pôsobiaci v popredných slovenských orchestroch a big bandoch (Slovenská filharmónia, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band, Bratislava Hot Serenaders, CZ-SK Big Band, Orchester SND...)
Fats Jazz Band interpretuje skladby významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Thomas „Fats“ Waller, Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Count Basie, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey a ďalší..
SAXOPHONE SYNCOPATORS je unikátny saxofónový kvartet, ktorý hrá ojedinelé pôvodné úpravy hudobného žánru ragtime pre štyri saxofóny. Tieto aranžmány pochádzajú z rokov 1910 až 1920 a traja páni a jedna dáma pri ich znovuoživovaní používajú zrekonštruované dobové hudobné nástroje.