English
FATS  JAZZ  BAND  NEWS
16.09.2019

O nás

PRVOTRIEDNY DEVÄŤČLENNÝ ORCHESTER...

PRVOTRIEDNY DEVÄŤČLENNÝ ORCHESTER...

oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

FATS JAZZ BAND je autentický – Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, štýlové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu 30-tych a 40-tych rokov 20. storočia, Thomasa "Fats" Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. Okrem toho Fats Jazz Band interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa a ďalší.

V repertoári tohto telesa však nájdeme aj slovenské skladby – foxtroty a tangá, ktoré preslávil doyen slovenskej populárnej hudby, František Krištof Veselý, ale i niekoľko skladieb z českej proveniencie.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band či Bratislava Hot Serenaders.

V roku 2012 vydal orchester svoj debutový album ...IN FATS WALLER'S RHYTHM..., ktorý je unikátnou rekonštrukciou autentických dobových nahrávok legendárneho amerického klaviristu, skladateľa a entertainera Thomasa "Fats" Wallera z rokov 1928 až 1943.

V roku 2014 vydal orchester druhý album TWENTY-FOUR HOURS A DAY a v roku 2016 tretí album s nostalgickým názvom THAT OLD FEELING, v ktorých umelci predstavujú najlepšie kusy zo svojho súčasného repertoáru.

Pri nahrávaní sa chcel orchester čo najviac priblížiť autentickému zvuku, preto pri nahrávkach neboli použité žiadne overdubbingy a hudobníci pri nahrávaní používali dobové historické nástroje, aby dosiahli mäkkú podmanivú farbu aranžmánu.

V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu kolektívnu štýlovú interpretáciu.

Za svoju pomerne krátku existenciu si získalo toto hudobné zoskupenie množstvo priaznivcov po celkom Slovensku, ale pozitívne správy o jeho kvalite už prekročili hranice našej republiky. Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či Taliansku.

Zároveň jeho členovia znovuoživili dlhoročnú tradíciu tančiarní v Bratislave pod názvom Prešporské swingové večery, na ktoré chodia priaznivci dobovo oblečení a objavujú dávno zabudnuté čaro spoločenského bontónu a hodnôt.


Obsadenie:

Ladislav Fančovič - Klavír, alt / tenor / baritón saxofón, aranžmány, bandleader
Ľubomír Kamenský - Trúbka, kornet
Branislav Belorid - Pozauna, klapkový trombón
Pavol Hoďa - Klarinet, alt / tenor saxofón
Michal Matejka - Gitara, banjo
Pavol Kušík - Kontrabas
Patrik Fičor - Bicie
Jana Dekánková - Speváčka
Matúš Uhliarik - Spevák, Klavír

Najvýznamnejšie koncerty a festivaly:

2016 Golden Age Festival - 3.ročník (Slovensko)

2016 New Orleans Jazz Fesztivál (Siófok, Maďarsko)

2016 46. Medzinárodný dixielandový festival (Drážďany, Nemecko)

2016 Vienna Balboa & Laminu Experience (Viedeň, Rakúsko)

2016 SeeRose Jazz Festival (Kolpinsee, Nemecko)

2015 Jazz Fair Čakovec (Čakovec, Chorvátsko)

2015 Pozsony Piknik (Budapešť, Maďarsko)

2015 Golden Age Festival - 2.ročník (Slovensko)

2015 Koncert v Crimmitschau (Nemecko)

2015 Italian Balboa Festival (Portofino, Taliansko)

2014 Swingové Vánoce (Frenštát po Radhoštěm, Česko)

2014 DIR#3 FINALE (Viedeň, Rakúsko)

2014 Pozsony Piknik (Budapešť, Maďarsko)

2014 Golden Age Festival - 1.ročník (Slovensko)

2014 Novoměstský letní festival (Praha, Česko)

2014 Salgótarjáni Dixieland Fesztivál (Salgótarján, Maďarsko)

2014 Tmavomodrý ples (Brno, Česko)

2013 Pozsony Piknik (Budapešť, Maďarsko)

2013 Dny R. A. Dvorského (Dvúr Králové nad Labem, Česko)